CAM, Computer Aided Manufacturing (Bilgisayar Destekli Üretim) anlamına gelir. CAM sistemleri, CNC (Kontrol Numarasal) makine araçlarının programlanmasını ve kontrolünü gerçekleştirmek için kullanılan yazılımlardır. Bu yazılımlar, CAD (Computer Aided Design - Bilgisayar Destekli Tasarım) dosyalarından elde edilen bilgileri kullanarak, CNC makine araçlarının nasıl çalıştırılacağını belirler. CAM yazılımları, CNC makine araçlarının işlem yapması için gerekli olan G-kodlarını oluşturur ve makineye gönderir. Bu sayede makine parçaları işleyebilir. CAM sistemleri ile, üretim sürecinde makine kullanımının verimliliğini artırmak, işlem süresini azaltmak ve hata oranını azaltmak mümkündür.

Yaygın olarak kullanılan CAM programları ise şöyledir:

  1. Mastercam: Mastercam, CNC işleme alanında oldukça yaygın olarak kullanılan bir CAM yazılımıdır. Bu yazılım, çeşitli işlem türleri için kullanılabilir ve birçok farklı makine araçları için destekler.

  2. SolidCAM: SolidCAM, CAD ve CAM yazılımı olarak kullanılan SolidWorks ile bütünleşik bir yazılımdır. Bu yazılım, 2.5D, 3D ve 5 eksenli işlemler için kullanılabilir.

  3. PowerMill: PowerMill, 5 eksenli işlemler ve özel uygulamalar için CAM yazılımıdır. Bu yazılım, çok yüzeyli parçalar için yüksek hızlı işlemler gerçekleştirebilir.

  4. HSMWorks: HSMWorks, SolidWorks ile bütünleşik bir CAM yazılımıdır. Bu yazılım, 2.5D ve 3D işlemler için kullanılabilir.

  5. GibbsCAM: GibbsCAM, çeşitli işlem türleri için kullanılabilen bir CAM yazılımıdır. Bu yazılım, 2.5D, 3D ve 5 eksenli işlemler için kullanılabilir.

  6. BobCAD-CAM: BobCAD-CAM, 2.5D, 3D ve 5 eksenli işlemler için kullanılabilen bir CAM yazılımıdır. Bu yazılım çeşitli makine araçlarını destekler.

Bu programlar sadece örnek olarak verilmiştir, piyasada daha fazla CAM yazılımı mevcut olabilir. İşletmenin ihtiyacına göre seçim yapması önemlidir.

CAM nedir? Genellikle kullanılan CAM programları hakkında bilgiler